Rodzaje śmietany – porady

Śmietana kwaśna, śmietanka, a może kremówka? Autorzy przepisów kulinarnych zwykle używają ogólnego stwierdzenia – śmietana. Jednak wybieramy się do sklepu
i pojawia się problem. Różne rodzaje, różne zawartości tłuszczu. Którą wybrać? Czym one się różnią?

Skąd się bierze śmietana?

Na początek warto zapoznać się z samym procesem powstawania śmietany. Śmietanka to produkt, który powstaje ze świeżego mleka. Mleko „prosto od krowy” poddawane jest procesowi wirowania, który ma na celu oddzielenie tłuszczu mlecznego od reszty. Następnie śmietanka jest zbierana i homogenizowana, a na koniec pasteryzowana. Wówczas jest gotowa to spożycia. Z kolei sama śmietana powstaje z ukwaszenia wspomnianej śmietanki z udziałem bakterii kwasu mlekowego.

Jaka jest różnica między śmietaną, śmietanką?

Najprościej rzecz ujmując, śmietana jest kwaśna, a śmietanka słodka. Ponadto różnią się one zawartością tłuszczu i sposobem powstania. Śmietanka najczęściej charakteryzuje się płynną konsystencją. Natomiast śmietana jest gęściejsza.

Co do czego?

  • śmietanka 9-12 proc. (niskotłuszczowa) – jest przeznaczona przede wszystkim do kawy
  • śmietanka 18-20 proc. (tłusta) – nadaje się do zup i sosów
  • śmietanka 30-36 proc. (tortowa) – zwana również kremówką, głównie przeznaczona
    do deserów, ale nadaje się także do złagodzenia smaków sosów czy zup
  • śmietana 9 proc. – to odtłuszczona śmietana, dobry wybór dla osób na diecie
  • śmietana 12 proc. – stosowana do zup czy sałatek, najbardziej popularny dodatek do mizerii
  • śmietana 18 proc. – zagęszcza i wzbogaca smak zup i sosów
  • śmietana 22 proc. – śmietana głównie do sosów
  • śmietana 24-28 proc. – taką śmietanę wykorzystuje się do produkcji masła
  • śmietana 30 proc. – znajduje swoje zastosowanie w przygotowaniu kremów i ciast
Zobacz również  Gdzie robić zakupy spożywcze?

Wskazówki!

Jeśli chcemy zapobiec zważeniu się śmietany, dodając ją na przykład do zupy, wystarczy najpierw rozmieszać ją z częścią gorącego płynu, a potem wlać do reszty. Zamierzając ubić śmietanę, należy wybrać śmietankę 30-36 proc., przed ubiciem należy ją schłodzić. Chcąc połączyć ją następnie z gęsto masą, powinno się dodać na początku tylko część śmietany, wymieszać i dopiero połączyć całość.

Wybierając śmietanę, czy śmietankę należy zwrócił uwagę nie tylko na jej zastosowanie,  ale również na skład. Producenci często stosują substancje zagęszczające: pektynę, mączkę chleba świętojańskiego, gumę guar, karagen, czy żelatynę. W dużych ilościach te substancje mogą wywoływać problemy żołądkowe. Zagęstniki mają jedynie taką zaletę, że podczas oddawania do gorących potraw nigdy się nie zważą. Jednakże, czy warto kupować produkty, które nie mają dobrego wpływu na nasze zdrowie? Wybierając się na zakupy, warto wybierać takie śmietanki, które w składzie mają jedynie mleko i śmietany, które mają tylko mleko  i bakterie, wszelkie dodatki są zbędne.

 

Reasumując, producenci oferują nam śmietany na każdą okazję, co za tym idzie, ich wybór nie jest aż taki łatwy i oczywisty. Przed przygotowaniem potrawy warto zorientować się,
która najlepiej się do niej nadaje, a także sprawdzić skład produktu przed zakupem.

Zobacz również  Jak w prawidłowy sposób ugotować makaron?