Czy ryby są zdrowe? Jak często można je jeść?

0

Ryby są ważnym elementem w diecie człowieka. Niestety często są bagatelizowane na rzecz mięsa. Jak wskazują specjaliści, ryby należy jeść przeważnie dwa razy w tygodniu. Warto pamiętać jednak, że nie każda ryba nam służy, dlatego należy zwracać uwagę, co kupujemy podczas zakupów.

Ryby zawierają wiele ważnych składników odżywczych, niezbędnych w diecie człowieka. Znajdziemy w nich minerały takie jak siarka, fosfor, potas, magnez, wapń czy sód, witaminy z grupy A, B, D i E, a także mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, takie jak cynk, miedź i jod.

Zobacz: https://e-spar.com.pl/kategoria/ryby-mrozone/313

Nie wszystkie ryby są jednak odpowiednie dla naszego organizmu. Niektóre z nich zawierają bowiem metale ciężkie, które mogą pustoszyć organizm i nam szkodzić. Należy także pamiętać, że nie każda forma podania ryb jest zdrowa. Do najlepszych dla naszego organizmu należą ryby pieczone, gotowane i duszone, unikać należy ryb smażonych na głębokim tłuszczu, który nie tylko jest kaloryczny i ciężkostrawny, ale także niezdrowy.

Należy pamiętać, że ryby dzielą się na słodkowodne i morskie. Ryby morskie zawierają więcej zdrowych kwasów omega-3, niż ryby słodkowodne, są zatem od nich zdrowsze.

Zobacz również  Jak zrobić mądry i zdrowy zakup spożywczy - praktyczne wskazówki

Podział ryb.

Ryby, ze względu na zawartość tłuszczy dzielimy na:
* ryby chude, takie jak: sola, dorsz, sandacz, tilapia, panga, miruna, flądra
* ryby półtłuste, są nimi: pstrąg, karp, karmazyn
* ryby tłuste, do których zaliczamy: łososia, makrelę, tuńczyka, halibuta, śledzia, sardynkę czy szprota
Należy pamiętać o tym podziale podczas wyboru ryby na obiad, czy kolację. Dla osób poszukujących witamin i kwasów w codziennej diecie doskonale sprawdzi się węgorz, łosoś i inne ryby tłuste. Miruna, zawierająca tylko 74 kcal na 100 g mięsa jest, podobnie jak sandacz czy flądra polecana dla osób będących na diecie.

Kto powinien uważać podczas spożywania ryb?

Ryby hodowlane często są narażone na zanieczyszczenia rtęcią i innymi metalami ciężkimi. Z tego względu uważać z ich spożyciem powinny kobiety ciężarne, małe dzieci i ludzie starsi, dla których związki te są szczególnie niebezpieczne. Również ryby drapieżne, takie jak tuńczyk, rekin czy miecznik nie powinny być spożywane przez powyższą grupę. Dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży powinny także zrezygnować ze spożycia ryb zapuszkowanych i wędzonych, które są ciężkostrawne.

Jak kupować ryby?

Najlepszym wyborem podczas kupna ryb jest zawsze ryba świeża. Niestety, nie w każdym miejscu jest możliwość kupienia jej w takiej postaci. Dobrą opcją są zatem ryby mrożone, które z łatwością można przyrządzić w domu.

Zobacz również  Czy warto robić zakupy przez internet?

Na co zwrócić uwagę kupując świeżą rybę?

Przede wszystkim na jej zapach. Jeżeli jest nieprzyjemny i intensywny, lepiej powstrzymać się od zakupu. Wyznacznikiem świeżości są także oczy, które nie mogą być mętne. Mrożone ryby najlepiej kupować w całości lub kawałku. Unikać należy gotowych produktów i bloków rybnych, które zawierać mogą inne składniki niż mięso z ryb.

Zdrowa dieta jest podstawą długiego życia. Ryby są jej ważnym elementem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *