przeprost kolan

Przeprost kolan to schorzenie, które polega na zwiększonej elastyczności stawów i skóry. Prócz kolan dotyczy także łokci oraz kręgosłupa. Może być konsekwencją przebytego urazu albo choroby genetycznej. Objawia się tym, że ruchomość stawów zwiększa się. Skutkuje to możliwością wykonywania ruchów w osiach innych niż fizjologiczne możliwe u zdrowych ludzi. Przy tym schorzeniu wyraźnie widać, że kolano wygina się do tyłu. Jeśli spojrzeć na pacjenta dotkniętego przeprostem z boku, można zauważyć, że zarówno kolano, jak i udo są nienaturalnie wygięte.

Kogo może dotyczyć przeprost kolan?

Przeprost kolan może dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie. Zwłaszcza uprawianie kontaktowych sportów, takich jak piłka nożna, czy koszykówka może sprzyjać tej kontuzji kolana. Zdarza się również, że wykonanie nagłego ruchu bez udziału osób trzecich spowoduje zbytnią elastyczność stawu.
Przeprost kolan może być także konsekwencją nieprawidłowej postawy. Zwłaszcza, kiedy podczas stania ktoś nadmiernie wspiera się na kolanach. Często dotyczy osób, które pracę zawodową wykonują stojąc w jednym miejscu, np. na linii produkcyjnej. Wśród powodów wymienia się również płaskostopie.
Ponadto przyczyny mogą tkwić również w chorobach genetycznych. Zalicza się do nich między innymi zespół Ehlersa-Danlosa lub zespół Marfana.

Zobacz również  Jak skutecznie pozbyć się łupieżu? Praktyczne porady i produkty Davines

przeprost kolan

Objawy przeprostu kolan

Objawami, które wskazują na przeprost kolan są między innymi:
– wrażenie, że kolano się chwieje, jest niestabilne,
– potoczna woda w kolanie, czyli wysięk,
– obrzęk związany z obecnością krwiaka podskórnego,
– przeszywający ból.
Może zdarzyć się tak, że objawy nasilają się albo w ogóle występują tylko wtedy, gdy osoba z przeprostem nadwyręży mięśnie i stawy przy długotrwałym wysiłku.

Więcej informacji TUTAJ

Jak leczyć przeprost kolan?

Najlepszą metodą leczenia jest fizjoterapia pod okiem specjalisty i zabiegi wspierające. Ćwiczenia izometryczne i siłowe pozwolą wzmocnić mięśnie i umożliwią kontrolowanie stawów kolanowych. Ćwiczenia korygujące postawę będą nieodzowne wtedy, gdy przeprost wynika z wad postawy. Do tego warto dobrać serię zabiegów z zastosowaniem pola magnetycznego, ultradźwięków a także krioterapię i laseroterapię. Zabiegi fizykoterapeutyczne przyniosą ulgę w bólu zwłaszcza w wypadku, gdy schorzenie jest zaawansowane.
W leczeniu stosuje się także taśmy wspomagające (kinesiotaping) oraz stabilizatory stawu kolanowego. Pacjent, który zdecyduje się na ortezę muszą liczyć się z utrudnionym poruszaniem, ale też mają największą szansę na to, że uraz nie będzie się pogłębiał. Każdorazowo sprzęt powinien dobrać lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta.
Leczenie operacyjne jest ostatecznością. Wykonuje się je u pacjentów z całkowitym rozerwaniem więzadła. Artroskopia to zabieg rekonstrukcji więzadeł w stawie kolanowym. Jest krótki i małoinwazyjny, ale po nim konieczna jest około dwumiesięczna przerwa od większego wysiłku i naturalnie rehabilitacja.

Zobacz również  Co jest bio, a co eko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *