Cieśnia nadgarstka – objawy, leczenie

0
nadgarstek

Zespół cieśni nadgarstka to choroba, która jeszcze 30 lat temu była bardzo rzadko spotykana. Obecnie cierpi na nią już 8% Polaków i liczba ta systematycznie rośnie. W większej mierze dotyka ona osoby młode.

Przyczyny cieśni nadgarstka

Cieśń to kanał biegnący przez nadgarstek, w którym znajduje się nerw pośrodkowy oraz ścięgna mięśni zginaczy palców. W przypadku ucisku na nerw dochodzi do zespołu cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka wywoływany jest poprzez niewłaściwe nawyki, wykonywanie monotonnych ruchów nadgarstkiem lub zmiany chorobowe. Na tę chorobę cierpią przede wszystkim osoby spędzające wiele godzin przy komputerze. Pisanie na klawiaturze oraz klikanie myszą wymusza nieprawidłowe ułożenie nadgarstka. Dolegliwość ta może dotknąć także osoby pracujące przy taśmach produkcyjnych, jeżdżących na rowerze, zwłaszcza po nierównym terenie.

Zespół cieśni nadgarstka może być spowodowany także zmianami chorobowymi:

– reumatoidalnym zapaleniem stawów,
– dną moczanową,
– niedoczynnością tarczycy,
– cukrzycą,
– gruźlicą.

Zespół cieśni nadgarstka może być również wynikiem złamania nadgarstka.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Początkowe objawy wydają się niegroźne i najczęściej pojawiają się w nocy. Gdy ręce uniesione są wyżej cierpnie kciuk lub palec wskazujący, środkowy, serdeczny. Nie cierpnie mały palec. Cierpnięciu może towarzyszyć mrowienie, lekki ból. Po zmianie pozycji rąk, objawy ustępują.

Zobacz również  Jak przygotować się do wizyty u gastrologa? Wrocław oferuje profesjonalną pomoc

Wraz z upływem czasu objawy się nasilają i dochodzą nowe. Ręka cierpnie już w ciągu dnia, nasila się ból, osłabieniu ulegają mięśnie nadgarstka. Powoduje to trudności w utrzymaniu przedmiotów oraz wykonywaniu niektórych ruchów. Nieleczony zespół cieśni nadgarstka może doprowadzić do całkowitego zaniku mięśni i trwałego uszkodzenia nerwu pośrodkowego.

Diagnostyka i leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zdiagnozowanie choroby nie jest trudne. Robi to lekarz na podstawie wywiadu oraz badań funkcjonalnych (test Phalena, test Tinela). Dodatkowo może także zlecić USG, EMG (badanie przewodnictwa nerwowego) lub rezonans magnetyczny.

W przypadku zespołu cieśni nadgarstka ogromne znaczenie ma jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, ponieważ zmiany na etapie początkowym są odwracalne. Zaniechanie leczenia może doprowadzić do całkowitej niesprawności ręki.

Leczenie należy rozpocząć przede wszystkim od wyeliminowania przyczyn, np. zmiany niewłaściwych nawyków, leczenia choroby pierwotnej.

Bardzo istotną rolę w procesie leczenia odgrywa rehabilitacja ręki https://reha-kfz.pl/uslugi/rehabilitacja-reki/, która przywraca jej sprawność. Odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne dodatkowo zmniejszają ból, usprawniają mięśnie. Czasami konieczne jest noszenie opaski lub ortezy w celu odciążenia uciskanego nerwu.
W zaawansowanym stadium choroby rehabilitacja ręki i wdrożone leczenie mogą okazać się nieskuteczne. W takim wypadku pozostaje poddać się zabiegowi neurochirurgicznemu, który odbuduje uszkodzone tkanki i przywróci ręce sprawność.

Zobacz również  Zimne owocowe koktajle na letnie upały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *