Na jakie schorzenia pomaga ryba

0

Wszyscy wiemy, że ryby są zdrowe – ale czy wiemy dlaczego? Jedzenie ryb nie tylko jest elementem najlżejszej na świecie diety śródziemnomorskiej oraz przykładem lekkiego i pożywnego posiłku. Naukowcy od lat badają wpływ regularnego spożywania ryb na rozwój szeregu chorób i wyraźnie wskazują, że dieta bogata w ich mięso wyraźnie zmniejsza zapadalność na wiele chorób, a przed innym może nawet chronić. Oto kilka przykładów, które powinny zachęcić do jeszcze częstsze sięganie po tego typu posiłki.

Serce

Najzdrowsze są ryby tłuste, co może wydawać się nieco dziwne biorąc pod uwagę schorzenia serca – nic bardziej mylnego. Tłuste ryby morskie takie jak łosoś, śledź, makrela czy sardynki zawierają najwięcej kwasów Omega-3, które skutecznie przeciwdziałają rozwoju miażdżycy. Wyraźnie obniżają poziom złego cholesterolu, co zostało skutecznie sprawdzone na wielu Uniwersytetach min. w USA czy UE.

Wzrok

Częste spożywanie ryb wpływa korzystnie na nasz wzrok. Wśród osób regularnie je spożywających wyraźnie zmniejszyła się tendencja zwyrodnienie plamki żółtej, która odpowiada za większość chorób upośledzenia narządów widzenia czy nawet ślepoty. Co istotne badanie przeprowadzono na osobach po 65 roku życia, kiedy wymienione wady wzroku najczęściej się uaktywniają.

Zobacz również  Przywracanie zakresu ruchu po urazie barku: Ćwiczenia i terapie

Mózg

Dieta bogata w mięso ryb to także zastrzyk energii dla naszego mózgu. Kwasy Omega-3 nie tylko wspomagają zapobieganie starzeniu się naszego mózgu, ale także pozytywnie wpływają na jego rozwój i stymulację. Nawet podeszłe wiekiem osoby, które regularnie spożywają ryby mają mniejsze problemy z koncentracją i pamięcią, a także rzadziej zapadają na chorobę Alzhaimera.

Skóra

Ryby mają także dobroczynny wpływ na wygląd naszej skóry. Zapobiegają min. takim chorobom jak egzema, a także wyraźnie spowalniają procesy starzenia się skóry. Ryby zawierają sporo białka, które jest jednym z budulców komórek naskórka oraz witaminy A i E, które wspomagają wygładzanie się skóry – stąd ich regularne spożycie jest idealnym, naturalnym lekiem na powstawanie zmarszczek.

Nastrój

Zostało także udowodnione, że częste spożywanie ryb i owoców morza ma związek ze stanem naszego nastroju. Osoby, które stosują dietę bogatą w mięso ryb i posiadające tym samym więcej kwasów Omega-3 we krwi rzadziej chorują na depresję oraz cechują się większą energią i zapałem. W badaniach wyraźnie stwierdzono, że kwasy Omega-3 mają wpływ na produkcję przez nasz mózg dopaminy i serotoniny.

Podsumowanie

Jak pokazują powyższe przykłady jedzenie ryb może być bardzo dobrym sposobem na uniknięcie wielu chorób określanych czasem jako cywilizacyjne. Warto również dodać, że zawarte w rybach kwasy Omega-3 poprawiają tez naszą odporność – w końcu są składnikiem najpopularniejszego i najstarszego leku na walkę z przeziębieniem, czyli tranu. Tran smakowy to dobry sposób, by wprowadzić te kwasy do diety dzieci, które często za smakiem ryb nie przepadają. Dodatkowo korzystnie wpłynie to na pracę ich mózgu i pomoże zwalczać spadek energii zwłaszcza w jesiennym i zimowym okresie.

Zobacz również  Jak podkładka pod plecy wpływa na nasze zdrowie?

Przyrządź zdrowe dania z rybą: https://www.e-piotripawel.pl/kategoria/ryby/32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *