rehabilitacja

Fizjoterapeuci to specjaliści od leczenia problemów związanych z narządem ruchu, przywracania sprawności chorym oraz poprawy ich funkcjonowania w życiu codziennym. Zawód ten jest w grupie zawodów medycznych. Aby móc się nazywać fizjoterapeutą w Polsce, należy posiadać kwalifikacje do tego zawodu, a także licencję zawodową. Obecnie w kraju jest zarejestrowanych ponad 70 tyś fizjoterapeutów, a każdego z nich możemy znaleźć w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów. Bardzo popularna jest fizjoterapia Kraków to miasto pełne gabinetów fizjoterapeutycznych.

Rehabilitacja to bardzo szerokie pojęcie, pod którym kryje się szereg działań. Celem rehabilitantów jest optymalizacja funkcjonowania człowieka, czyli możliwie najlepsze przywrócenie sprawności fizycznej, ale i psychicznej, a także umożliwienie powrotu do normalnego życia. Można wymienić formę psychoterapii, terapii zajęciowej, czy fizjoterapii. Dlatego właściwą nazwą dla zawodu, który skupia się na prowadzeniu fizjoterapii jest fizjoterapeuta, a nie – jak często jest to mylone – rehabilitant. Jednak owszem, fizjoterapeuta wykonuje rehabilitacje.

Z jakimi problemami udać się do fizjoterapeuty?

Do niedawna zawód ten był raczej kojarzony z wsparciem leczenia po wypadkach lub złamaniach. Przez ostatnie kilkanaście lat nastąpił bardzo duży progres w rozwoju tej nauki medycznej. Dzięki temu wiemy obecnie, że możliwości zastosowania fizjoterapii w leczeniu są o wiele większe. Do częstych dolegliwości, z którymi pacjenci trafiają do gabinetów należą przede wszystkim bóle kręgosłupa i przeciążenia stawów, a także kilka innych dolegliwości ortopedycznych. Mniejsza ilość ludzi ma świadomość tego, że fizjoterapeuta odgrywa ogromną rolę u pacjentów z chorobami neurologicznymi m.in urazach czaszkowo-mózgowych, ludzi po udarach, czy z niedowładami.

Zobacz również  Jak zadbać o bezpieczeństwo małego dziecka w domu?

W ostatnim czasie prężnie rozwija się kierunek fizjoterapii uroginekologicznej, która koncentruje się na profilaktyce, leczeniu dolegliwości miednicy oraz diagnostyce. W ostatnim roku, również ze względu na pandemię SARS-CoV-2, coraz więcej mówi się o fizjoterapii w kontekście rehabilitacji pulmonologicznej, która leczy pacjentów zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. W Fizjoterapii nie określamy specjalizacji kierunkowych, tak jak u lekarzy. Jednak warto wspomnieć o tym, że można przybliżyć obszar, którym zajmuje się dany fizjoterapeuta np. Fizjoterapeuta dziecięcy czy sportowy.

Fizjoterapia Kraków – zobacz

Zabiegi które wykonują fizjoterapeuci

Fizjoterapeuci wykorzystują różne metody leczenia swoich pacjentów. Można wymienić dwie grupy: fizykoterapię oraz kinezyterapię. Kinezyterapia opiera się na ruchu. Są to ćwiczenia z obciążeniem, rozciągające oraz izometryczne, a także kilka innych specjalistycznych metod i technik, które mają na celu usprawnienie pacjenta. Praca wraz z pacjentem często ma charakter indywidualny lub grupowy np. ćwiczenia w wodzie. Kinezyterapia jest natomiast stosowana w schorzeniach i dysfunkcjach ruchu. Metody z tej grupy pomagają również w stopniowym przywracania sprawności pacjentom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *