Odszkodowanie za błąd medyczny

0
odszkodowanie za błąd medyczny

Nieprawidłowa diagnoza, leczenie wykorzystujące przestarzałe praktyki lekarskie czy krzywda będąca wynikiem złej organizacji biurokracji medycznej – to tylko niektóre z przypadków będących podstawą do ubiegania się o odszkodowanie za błąd medyczny. Na czym dokładnie polega ów roszczenie, kiedy można się o nie ubiegać i jak to zrobić? O tym w niniejszym artykule.

 

Kiedy możemy mówić o błędzie medycznym?

Warto od razu zaznaczyć, że w polskim prawie nie ma normatywnej definicji błędu medycznego. Dlatego sąd orzekając o wystąpieniu (bądź nie) tego rodzaju szkody, będzie brał pod uwagę dwie ustawy – o zawodach medycznych, a także o prawach pacjenta. W pierwszej z nich, czyli w art. 4 ustawy o zawodach lekarza i dentysty możemy przeczytać, że medyk (lekarz, pielęgniarz, położny i inne osoby pełniące zawód medyczny) musi wykonywać swoje obowiązki zawodowe:

  • zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej,
  • zgodnie z dostępnymi metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania oraz leczenia chorób,
  • zgodnie z zasadą etyki zawodowej,
  • z należytą starannością.

 

Z kolei prawa pacjenta, ujęte w art. 6, art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, ustanawiają, że:

  • pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej,
  • świadczenia powinny być udzielane z należytą starannością,
  • świadczenia powinny być udzielane w warunkach odpowiadających wymaganiom fachowym oraz sanitarnym,
  • świadczenia powinny być wykonywane zgodnie z zasadami etyki zawodowej.
Zobacz również  Witaminy, które ratują życie

 

O odszkodowanie za błąd medyczny można się zatem ubiegać w momencie, gdy doszło do złamania ww. obowiązków medyka lub osoby wykonującej zawód medyczny, a także do złamania praw pacjenta. Warto podkreślić, że jest to nieumyślne działanie lub zaniechanie medyka, które skutkuje powstaniem szkody u pacjenta. Błąd medyczny może dotyczyć 5 obszarów działalności lekarskiej:

  1. Diagnozy,
  2. Terapii,
  3. Techniki,
  4. Organizacji,
  5. Oraz mieć charakter jatrogenny, czyli związany z niekorzystnym dla pacjenta następstwem leczenia (o podłoży fizycznym bądź psychicznym).

 

Czym jest odszkodowanie za błąd medyczny?

W każdej z ww. sytuacji pacjent ma prawo do ochrony prawnej, a także ubiegania się o odszkodowanie za błąd medyczny. Drogi dochodzenia do praw są zależne od danej sytuacji, można wśród nich wymienić:

  • wniesienie skargi na nieprawidłowe postępowanie personelu medycznego do przełożonego medyka, który odpowiada za błąd medyczny,
  • wniesienie skargi na naruszenie praw pacjenta do Rzecznika Praw Pacjenta,
  • złożenie wniosku o wszczęcie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej.
  • złożenie do sądu pozwu o zasądzenie zadośćuczynienia lub odszkodowania za błąd medyczny, w tym za naruszenie praw pacjenta, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia.
  • złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osobę wykonującą zawód medyczny.

 

Jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny?

Jak możesz zauważyć, możliwości działań prowadzących do uzyskania odszkodowania za błąd medyczny jest wiele. Warto udać się do doświadczonej kancelarii prawnej, która specjalizuje się w prawie medycznym. Prawnicy przygotują niezbędną dokumentację i będą Cię wspierać na każdym etapie postępowania.

Zobacz również  Jak dbać o swoje oczy?

Sprawdź ofertę kancelarii ZS Adwokaci z Bolesławca (https://zsadwokaci.pl/), którzy wygrali niejedną batalię dotyczącą złamania praw pacjenta. Warto podkreślić, że prawnicy współpracują z biegłym lekarzem sądowym, co pozwala na jeszcze lepsze przygotowanie do sprawy o roszczenia odszkodowawcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *