Odzyskaj Siłę i Zdolność Ruchową: Współczesne Metody Rehabilitacji Ręki

0
Rehabilitacja ręki

Urazy barku, łokcia, dłoni czy nadgarstka są dosyć powszechne. Są to trudne do wyleczenia urazy, które wymagają wielu ćwiczeń, by ręka wróciła do pełnej sprawności. Jak powinna wyglądać nowoczesna rehabilitacja ręki?

Kiedy rehabilitacja ręki jest konieczna?

Rehabilitacja ręki jest konieczna, gdy pacjent przeszedł uraz. Niezbędna jest rehabilitacja po operacjach, po których ręka, przez dłuższy czas, jest unieruchomiona. Częstym powodem są również przewlekłe stany zapalne, które znacznie wpływają na komfort oraz sprawność ręki.

Rehabilitacja jest konieczna zawsze wtedy, gdy pacjent odczuwa dyskomfort, ból lub nie może sprawnie posługiwać się ręką. Coraz więcej osób odczuwa ból kończyn z racji wykonywanego zawodu. Długie siedzenie przy komputerze może powodować problemy z używaniem myszki czy pisaniem na klawiaturze.

Bardzo popularnym schorzeniem jest zespół cieśni nadgarstka, której towarzyszy przewlekły ból i dyskomfort. Jest to schorzenie, które znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jak wygląda nowoczesna rehabilitacja?

Nowoczesna rehabilitacja ręki, by była skuteczna, musi być dostosowana do potrzeb pacjenta. W trakcie zabiegów rehabilitant przez cały czas kontroluje postępy pacjenta. Ważne jest zwiększenie zakresu ruchu, a także zmniejszenie bólu. Oceniając te czynniki, rehabilitant może modyfikować zalecane ćwiczenia.

Zobacz również  Co na niestrawność od pokarmów?

Nowoczesna terapia ręki może być bardzo zróżnicowana. Pacjent może korzystać z stymulacji elektrycznej, która polega na pobudzaniu tkanej impulsami elektrycznymi. Zajęcia te zapobiegają degradacji mięśni, minimalizują dolegliwości bólowe, poprawiają zakres ruchomości stawów, a także pomagają w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu.

Kolejnym sposobem rehabilitacji ręki jest leczenie ciepłem lub zimnem. Różnica temperatur przyspiesza regenerację tkanek, zmniejsza napięcie mięśniowe, dolegliwości bólowe a także obrzęki.

Leczenie zimnem odbywa się w kriokomorze lub kriokabinie. Wykorzystywana temperatura może osiągać nawet – 100 º Celsjusza. Leczenie ciepłem może polegać na stosowaniu gorących kąpieli, okładów, rozgrzewaniem lampą sollux lub gorącymi kamieniami. Wybór metody rehabilitacji zależy od ustaleń z lekarzem oraz predyspozycji pacjenta.

Rehabilitacja ręki może zostać przeprowadzona również przy pomocy hydroterapii. Jest to leczenie przy pomocy wody. Może ona przybierać postać hydromasażu, który polega na zanurzeniu ręki w wannie przypominającej jacuzzi. Woda wyrzucana jest z dysz pod ciśnieniem.

W rehabilitacji wykorzystywana jest również kąpiel zmiennocieplna. Zabieg polega na zanurzeniu rąk w wannie, z której na przemian leci zimna i ciepła woda. Dzięki temu zwiększa się odporność organizmu, rozluźnia napięcie mięśniowe oraz redukuje stres.

Ważnym elementem rehabilitacji ręki jest również trening zręczności. Polega on na wykonywaniu ćwiczeń zapisanych przez rehabilitanta. Warto pamiętać, że nawet po zakończeniu rehabilitacji należy wykonywać te ćwiczenia, gdyż usprawniają one działanie ręki i przeciwdziałają problemom, które po pewnym czasie mogą powrócić.

Zobacz również  Przywracanie zakresu ruchu po urazie barku: Ćwiczenia i terapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *