Chemia i kosmetyki to absolutna podstawa wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Niewątpliwie połączeniem tych dwóch aspektów jest mydło, które znajdzie swoje miejsce w każdej kuchni i łazienki. Powstaje jednak pytanie jakie mydło wybrać? W kostce czy w płynie?

Jakie właściwości ma mydło?

Szacuje się, że pierwsze mydła powstały ok. 800 r. p.n.e. na terenach dzisiejszego Środkowego Wschodu. Dalszy rozwój miał miejsce w basenie Morza Śródziemnego. Początkowo ich skład był niezwykle prosty i opierał się na produktach, które nie były wówczas trudne do pozyskania w ówczesnym czasie. Były to woda, tłuszcze roślinne lub zwierzęce, soda, sól morska i wapno.

W średniowieczu produkcja mydła przeniosła się na tereny Francji, a później kolebką mydlarni stała się Hiszpania, ze względu na rosnące tam oliwki, z których zaczęto wyrabiać mydło.

Zdolność emulgowania tłuszczu powoduje, że mydło stosowane jest nie tylko jako środek myjący, ale również jako środek piorący. Używane przez nasze babcie i mamy mydło szare obecnie powraca do łask. Uważane za środek uniwersalny – zarówno do usuwania uciążliwych plam na tkaninach, jak i do stosowania na ciele.

Jakie są zalety mydła w płynie?

Z czasem rozwój mydła spowodował, że tradycyjne mydło stało się nie tylko niewygodne w używaniu, ale przede wszystkim zaczęto dostrzegać liczne korzyści mydła w płynie, tym samym powoli rezygnując z mydła w kostce.

Zobacz również  Co to są kurze łapki?

Mydło w płynie ma nieco inne właściwości, niż poprzednik. Przede wszystkim zawiera więcej wody, a mniej tłuszczu i substancji zagęszczających. To powoduje, że ten rodzaj mydła jest nieco bardziej delikatny i stosowny dla skóry wrażliwej. Ponadto częściej do tego rodzaju mydła dodawane są olejki oraz witaminy, które mają działanie nawilżające. Z tego względu mydło w płynie lepiej sprawdzi się jako środek myjący, postawiony np. w łazience, na umywalce.

Jednym z głównych powodów, dla których mydło w płynie cieszy się obecnie większym zainteresowaniem jest fakt, iż jest ono o wiele bardziej higieniczne, od swojego poprzednika. Wynika to z faktu, iż mydło w płynie jest dozowane jednorazowo – wypływająca kropla opuszcza pojemnik, a nasze ręce nie mają kontaktu z pozostałą częścią produktu. W przypadku mydła w kostce jest to niemożliwe – musimy wziąć całość do dłoni i ją namydlić. Nie tylko musimy zetrzeć poprzednią warstwę, ale dodatkowo odkładamy mokre mydło do mydelniczki. To niemal idealne warunki do rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii. Dodatkowym atutem jest aspekt wizualny. Nie tylko mydło w płynie dużo estetyczniej się prezentuje, ale przede wszystkim pozwala na ocenę tego, ile jeszcze produktu pozostało w pojemniku.

Ponadto obecnie na rynku można zakupić liczne pojemniki o finezyjnych kształtach i pięknych kolorach, które będą stanowić element dekoracyjny kuchni czy łazienki. Również dozowanie mydła znacznie różni się od tradycyjnej metody. Dozowniki umożliwiają wybranie wystarczającej na własne potrzeby ilości.

Zobacz również  10 sposobów na delikatny i skuteczny demakijaż

Jak widać, chemia i kosmetyki jakimi jest mydło w płynie ma o wiele więcej cech pozytywnych, aniżeli mydło w kostce. Nie bez znaczenia jest to rodzaj mydła, jaki pojawia się w miejscach publicznych, a na półkach sklepowych króluje właśnie ten rodzaj środka czystości.