Właściwości lecznicze soku z brzozy

 

Już nasi dziadkowie wraz z nadejściem wiosny praktykowali picie świeżego soku z pnia brzozy i w ten sposób wzmacniali oraz oczyszczali organizm. Wcierali sobie także ten drogocenny płyn w skórę głowy, by uzyskać bujne i lśniące włosy. Dzisiaj wiemy już, że sok z brzozy ma o wiele więcej właściwości leczniczych. Sprawdźmy, dlaczego warto go pić.

Niepozorny, ale jednak skarb

Choć smak soku z brzozy nie należy do wyrazistych i przypomina posłodzoną wodę, to jego skład oraz właściwości przekonują do wypicia tego niepozornego napoju nawet największych sceptyków. Półprzezroczysty sok, który powinno się pozyskiwać wczesną wiosną – jeszcze zanim na drzewach pojawią się pierwsze liście – jest bowiem prawdziwą skarbnicą cennych dla organizmu składników. Zawiera on m.in.: sole mineralne, miedź, potas, wapń, fosfor magnez i żelazo, a także garbniki aminokwasy, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Ze względu na tak bogaty skład sok zwany też bzowiną jest stosowany w celach leczniczych oraz spożywany profilaktycznie dla wzmocnienia organizmu w okresach dużej podatności na infekcje. Można go pić w połączeniu z liśćmi mięty lub zmieszać z sokami pokrzywy, a następnie wmasowywać w skórę głowy, aby zwiększyć porost włosów oraz uzyskać bujną fryzurę.

Co wyleczy sok z brzozy?

Zobacz również  Odszkodowanie za błąd medyczny

Jest on także stosowany pomocniczo w leczeniu wielu chorób. Do swoich kuracji włączają go na przykład osoby cierpiące na choroby żołądka, głównie wrzody. Sok uzyskiwany z pnia brzozy piją również chorzy na anemię, ponieważ jest on bogaty w żelazo. Zdrowotny napój stosują też profilaktycznie osoby chorujące na serce, a także wszyscy, którzy chcą zapobiec pojawieniu się zakrzepicy oraz chorobom niedokrwiennym serca. Od pewnego czasu pojawiają się pogłoski, że sok z brzozy leczy również choroby nowotworowe, lecz dotychczas nie uzyskano na to jednoznacznych dowodów. Faktem jest jednak, że picie tego napoju wzmacnia organizmy chorych i polepsza ich samopoczucie.

Choć sok dostępny w sklepach jest uzyskiwany tylko z pnia brzozy, to warto wiedzieć, że zdrowotne właściwości ma także napój z liści tego drzewa. Zapobiega on powstawaniu kamieni nerkowych, pomaga oczyścić organizm oraz łagodzi dolegliwości związane z reumatyzmem. Istnieje także maść brzozowa, która przynosi ulgę w przypadku wystąpienia rwy kulszowej.

Właściwości lecznicze soku z brzozy są znane od wieków, lecz dzisiaj na nowo odkrywamy jego wszechstronne zastosowanie. Warto po niego sięgać nie tylko na wiosnę, ale również jesienią i zawsze wtedy, gdy czujemy się osłabieni.