W jaki sposób skutecznie oczyścić skórę twarzy?

krem do twarzy

Skóra twarzy jest bardzo delikatna i dlatego wymaga odpowiedniego traktowania. Pielęgnacja powinna polegać nie tylko na codziennym wcieraniu kremu, ale i regularnym jej oczyszczaniu z zanieczyszczeń. Dzięki temu cera będzie zdrowsza i bardziej promienna.

Oczyszczanie skóry twarzy – w salonie czy w domu?

Wiele osób zastanawia się, czy skórę twarzy można oczyszczać samodzielnie, czy lepiej wybrać się do salonu kosmetycznego lub medycyny estetycznej, aby tam zadbać o swoją cerę. Jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie nie ma.

Samodzielnie skórę można oczyszczać w domu, gdy nasza cera nie jest problematyczna, nie jest zbyt przesuszona i nie ma na niej wyprysków czy podrażnień. W zaciszu domu można wykorzystywać delikatne preparaty oczyszczające i peelingi, a także maseczki np. z glinką.

Jeżeli chcemy skorzystać z usług salonu warto wybrać się tam, w celu wykonania peelingu kawitacyjnego lub specjalistycznej maseczki. Przed wybraniem konkretnego zabiegu należy zapoznać się dokładnie ze wszystkimi jego zaletami, ale i przeciwwskazaniami. Należy też się zapoznać z wytycznymi dotyczącymi pielęgnacji skóry po zabiegu, gdyż po niektórych peelingach czy maseczkach nie można eksponować skóry na słońce.

Jak oczyszczać skórę w domu?

Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy są tańsze niż specjalistyczne zabiegi w salonach kosmetycznych, ale i w tym przypadku przed przystąpieniem do samodzielnego przygotowywania maseczki czy peelingu należy sprawdzić właściwości poszczególnych składników, a także upewnić się, czy dany produkt nie będzie działał uczulająco. Można to sprawdzić na niewielkim fragmencie skóry, np. na nadgarstku czy zgięciu łokcia.

Zobacz również  10 sposobów na delikatny i skuteczny demakijaż

Przygotowując domowe preparaty do oczyszczania skóry, należy pamiętać o tym, aby ich właściwości były dobrane odpowiednie do potrzeb naszej cery, gdyż inne wymagania ma skóra normalna, sucha, wrażliwa, problematyczna i naczynkowa.

Cera sucha wymaga delikatnego oczyszczenia i nawilżenia, podobnie jest w przypadku skóry wrażliwej i naczynkowej. Do ich pielęgnacji najlepiej wykorzystywać wyciągi z awokado z dodatkiem mleka. Pomocna w pielęgnacji i oczyszczaniu tego rodzaju cery jest także woda różana. Z tych produktów można przygotować mleczko do demakijażu. Wodę różaną łączy się z odtłuszczonym mlekiem w proszku oraz miodem. Następnie dodaje się olejek z awokado i słodkich migdałów. Wody różanej można również użyć do przygotowania toniku. Bardzo ważnym elementem oczyszczania skóry są wspomniane już peelingi. Jednak do pielęgnacji cery suchej, naczynkowej oraz wrażliwej zaleca się wykorzystanie drogeryjnych peelingów enzymatycznych.

Ostatnim etapem pielęgnacji oczyszczającej jest nałożenie maseczki. Do omawianych wyżej rodzajów cer poleca się maseczkę winogronową. Do jej przygotowania wystarczą rozgniecione owoce winogrona. Papkę nakłada się na twarz na 15 minut i delikatnie zmywa.

Do pielęgnacji i oczyszczania skóry normalnej poleca się szczególnie preparaty zawierające miód oraz sok z cytryny i aloes. Produkty te dodatkowo działają kojąco na skórę.

Problemem może okazać się oczyszczanie skóry tłustej i mieszanej. Do skóry tłustej poleca się wykorzystanie substancji, które oczyszczą cerę, a jednocześnie będą regulowały wydzielanie sebum i zwężą pory. Do takich zalicza się między innymi wyciągi z liści laurowych, olejek migdałowy oraz drożdże. Z drożdży można przygotować maseczkę oczyszczającą, która polecana jest szczególnie do cery trądzikowej. Do przygotowania takiej maseczki potrzeba ¼ kostki drożdży oraz łyżkę ciepłego mleka. Maseczkę nakłada się na 10 minut po czym zmywa ciepłą wodą. Co ważne taką maseczkę można stosować codziennie.

Zobacz również  Co to są kurze łapki?

Do cery mieszanej, łączącej w sobie skórę suchą i tłustą należy stosować produkty zawierające w sobie wyciąg z ogórka oraz olejek z pestek winogron. Z olejku i odrobiny cukru można przygotować delikatny peeling cukrowy, który oczyści skórę a także nada jej przyjemnej gładkości.