Torbiel włosowa – co kryje się za tą straszną nazwa?

jak poradzic sobie z torbiela wlosowa?

Kryjąca się pod groźną nazwą torbieli włosowej choroba to dość rzadkie, ale dokuczliwe zapalenie tkanki podskórnej, wynikające przede wszystkim z niedostatecznej higieny osobistej. Można się również spotkać z jej druga nazwą: zatoką włosową. Czym dokładnie jest ta tajemnicza choroba?

Czym objawia się torbiel włosowa?

Przypadłość torbieli włosowej to dokuczliwa dolegliwość objawiająca się stanem zapalnym w okolicach kości ogonowej lub krzyżowej.  Problem dotyczy w głównej mierze mężczyzn w wieku do 40 lat, o ciemnych włosach i niskim poziomie aktywności. Przede wszystkim narażeni są osoby pracujące w biurach oraz podobnych stanowiskach siedzących. Uważa się, że za powstawanie torbieli włosowej odpowiedzialne jest ciało obce, najczęściej włos wnikający w głąb skóry, a także wrażliwość skórna. Samą torbiel włosową można pomylić z przetoką około odbytniczą, która polega na wytworzeniu się kału pomiędzy odbytem a skorą w jego okolicy.

 

Co powoduje zapalenie tkanki podskórnej?

Wszystkiemu winna są żyjące na skórze bakterie beztlenowe. Na ich tak narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz cierpiący na nadmierną potliwość. Jednak nie bez znaczenia jest higiena osobista, która jest zaniedbana przez niemal wszystkich cierpiących na tę dziwaczną przypadłość.

Zobacz również  Na jakie schorzenia pomaga ryba

To właśnie w wyniku braku higieny bakterie beztlenowe mnożą się i powodują infekcję, w efekcie czego organizm ludzi wytwarza przeciwciała, które w kontakcie z obumarłymi bakteriami tworząc ropę. Całość przyczynia się do powstania guza, z którego wydobywająca się ropa zawiera substancje, które podrażniają nerwy powodując tym samym ból.

Jak leczyć?

Jeżeli choroba jest w początkowym stadium rozwoju,  stosuje się terapie antybiotykową połączoną z ciepłym okładem oraz czynnością usuwania owłosienia. Jeśli jednak choroba jest już zaawansowana, konieczne jest udanie się do chirurga, który zadecyduje o dalszym postepowaniu.

Jeżeli lekarz uzna to za stosowne, dokona zabiegu w postaci nacięcia i usunięcia ropiejącej torbieli przy znieczuleniu miejscowym. W celu uniknięcia powrotu choroby wycina się także ok 5 cm zdrowej tkanki wokół wrzodu, a następnie oczyszcza skórę. Rana niestety potrafi goić się nawet kilka miesięcy, statystyki mówiącej, że u niemal połowy pacjentów torbiel powraca nie sprzyja optymizmem.

Bardzo popularną metoda leczenia torbieli, dająca 70% szansy na wyleczenie jest wstrzyknięcie ok. 2ml fenolu w chore miejsce. Rana goi się do dwóch miesięcy, jednak w ostateczności torbiel włosowa znika.

Torbiel włosową można leczyć laserem, który zapobiega powstawaniu martwicy skórnej oraz sprzyja przyśpieszeniu gojenia się ran. Największą zaletą stosowaniu laseru jest oszczędzanie skóry i ochrona tkanek.

Zobacz również  Odzyskaj Siłę i Zdolność Ruchową: Współczesne Metody Rehabilitacji Ręki

Ostatecznością jest operacja torbieli włosowej przy znieczuleniu ogólnym. Chirurg wycina całą chorą tkankę nie pozostawiając otwartej rany, jednak wymaga to kilkudniowego pobytu w szpitalu. Obecne metody chirurgii pozwalają na całkowite zaszycie rany nićmi samowchłanianymi, co skraca czas jej gojenia do kilku tygodni