Soczewki kontaktowe dla wrażliwych oczu

Soczewka kontaktowa do oczu

Osoby cierpiące na nawracające zapalenia spojówek, skarżące się na chroniczne podrażnienie oczu i uczucie suchości błony śluzowej mają ograniczony wybór szkieł kontaktowych. W takim przypadku należy wyjątkowo starannie dobierać odpowiednie rozwiązania. Czy soczewki dwutygodniowe sprawdzą się u osób szczególnie wrażliwych?

Silne promieniowanie słoneczne, wielogodzinna praca przy komputerze czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – te czynniki mogą prowadzić do pojawienia się szczególnej wrażliwości oczu, która objawia się uczuciem pieczenia, łzawieniem, a nawet pękającymi naczynkami krwionośnymi. Osoby posiadające wady wzroku muszą starannie dobierać soczewki kontaktowe, które nie będą potęgować nieprzyjemnych dolegliwości.

Soczewki dwutygodniowe hydrożelowe – ulga dla oczu

Wybierając szkła kontaktowe dla oczu wrażliwych, zwróćmy szczególną uwagę na soczewki kontaktowe dwutygodniowe. To tzw. „złoty środek” pomiędzy najbardziej sterylnymi soczewkami jednodniowymi, a ekonomicznymi miesięcznymi. Duże znaczenie ma również stopień nawilżenia soczewek, ponieważ od niego w głównej mierze zależy komfort naszego oka. Jeśli chcemy uniknąć uczucia pieczenia, zaczerwienienia i podrażnienia – wybierajmy soczewki dwutygodniowe wykonane z powłoki silikonowo-hydrożelowej, gwarantujące optymalny poziom nawilżenia gałki ocznej. Zapewnienia producenta to jednak nie wszystko. Koniecznie sprawdźmy również parametry widoczne na opakowaniu. Najważniejszy jest stopień nawodnienia – optymalny poziom to min. 35%. Im wyższy – tym większy komfort dla naszego oka.

Zobacz również  Jak zadbać o bezpieczeństwo małego dziecka w domu?

Pamiętaj o dobrym dopasowaniu

Kupując soczewki kontaktowe dwutygodniowe, nie zapominajmy o doborze odpowiedniej krzywizny i średnicy szkieł. Żeby soczewka leżała idealnie i nie zsuwała się z gałki ocznej – nie może być zbyt płaska, ani za duża. Niedostosowanie tych parametrów może prowadzić do intensywnego łzawienia, uczucia dyskomfortu, a nawet przekrwienia oczu – zwłaszcza u osób posiadających wyjątkowo wrażliwe gałki oczne. Parametry soczewek weryfikowane są podczas pierwszej wizyty u okulisty. Należy jednak pamiętać, że wielu producentów podaje uśrednione wartości krzywizny (zazwyczaj produkowane są soczewki dwutygodniowe o promieniu krzywizny 8.4 i 8.8), może się więc zdarzyć, że po zmianie rodzaju szkieł kontaktowych zaczniemy odczuwać podrażnienie oczu. W miarę możliwości starajmy się używać jedynie soczewek zaleconych przez okulistę podczas pierwszego badania lub udać się na kolejną konsultację.

Soczewki dwutygodniowe czy jednorazowe?

Jeśli pomimo stosowania wysokiej jakości soczewek hydrożelowych i idealnego dopasowania nadal odczuwamy nieprzyjemne pieczenie – warto wypróbować inny rodzaj szkieł kontaktowych – jednorazowe. Soczewki kontaktowe dwutygodniowe, pomimo regularnego czyszczenia i przechowywania w specjalistycznym płynie, mogą zawierać drażniące nas osady białkowe, wywołujące uczucie tzw. mgły na oku oraz pękanie naczynek krwionośnych. Jeśli nadal dokuczają nam te dolegliwości – nie wahajmy się zmienić rodzaju szkieł kontaktowych na jednodniowe.

Zobacz również  Diagnoza, terapia i postępy w leczeniu zaburzeń mowy.