Kiełbasa: jak wybrać tę najlepszą?

0
kiełbasa

Mimo rosnącej popularności diety wegeteriańskiej Polacy nadal chętnie jedzą mięso i wędliny, a kiełbasy są jednym z najczęściej wybieranych produktów. Kochamy tradycyjne smaki naszej kuchni i z apetytem zjadamy białą kiełbasę czy wędzoną szynkę. Uwielbiamy pieczenie, kotlety, dania z grilla i wędliny. Które kiełbasy są najpopularniejsze?

Jak robi się kiełbasę? Rodzaje kiełbas

Żeby wyprodukować kiełbasę najpierw pekluje się mięso. Po około 48 godzinach trafia ono do specjalnej maszyny, która je rozdrabnia. W zależności od stopnia rozdrobnienia, otrzymuje się kiełbasy grubo rozdrobnione, średnio rozdrobnione i drobno rozdrobnione. Do tak przygotowanego mięsnego farszu dodaje się przyprawy i dodatki ulepszające, a następnie napełnia się nim jelito lub sztuczną osłonkę. Kiełbasy dzieli się w zależności od tego, w jaki sposób i z jakiego mięsa zostały zrobione. Najpopularniejsze są kiełbasy parzone, np. parówka czy kiełbasa szynkowa. Wiele gatunków następnie wędzi się i suszy. W ten sposób powstają wędliny podsuszane i suszone. W sklepach znajdziemy tez kiełbasy surowe, czyli takie, które poddaje się tylko jednemu procesowi obróbki termicznej, a mianowicie wędzeniu. Dzięki temu mają charakterystyczny smak surowego mięsa i aromat wędzarniczego dymu. Coraz popularniejsze są kiełbasy surowe dojrzewające, które zaszczepia się specjalnymi drożdżami i odwiesza, aż uzyskają odpowiedni aromat i smak.

Zobacz również  Bambusowe słomki w domu i na imprezie

Zawartość mięsa i wartości odżywcze wędlin. Jaką kiełbasę kupić?

W sklepach znajdziemy kiełbasy z jednego gatunku mięsa: wieprzowe, wołowe, drobiowe lub mniej popularne – baranie, cielęce, końskie, z dziczyzny. Kiełbasy określa się mianem wykonanych z danego mięsa, gdy zawierają 75% deklarowanego wsadu mięsnego. Możemy kupić także kiełbasy mieszane, np. wieprzowo-wołowe, a pierwszy człon nazwy oznacza rodzaj mięsa, którego w składzie kiełbasy jest więcej. Rodzaj mięsa, z którego wyprodukowano farsz wpływa na wartość odżywczą wędliny. Bardzo ważna jest zawartość białka, budulca mięśni – im go więcej, tym lepiej. Istotna jest też zawartość tłuszczu, na który powinny uważać osoby stosujące diety oraz ci, którzy mają podwyższony poziom cholesterolu. Najmniej kalorii i tłuszczu zawierają kiełbasy drobiowe. Zawsze czytajmy etykietę, która powinna być dołączona do kiełbasy. Jeśli jej nie widzimy, poprośmy sprzedawcę, by ją nam podał. Nie bójmy się dodatków, gdyż stosowanie niektórych z nich jest konieczne, szczególnie podczas produkcji masowej. Przykładem jest peklosól, czyli najpopularniejszy konserwant, bez którego kiełbasa byłaby szara i nietrwała. W dobrej jakości wędlinie nie powinno być tzw. MOM. Skrót ten oznacza mięso oddzielane mechanicznie, które jest mieszaniną skór, drobnych kawałków mięsa i szpiku z kości, którego nie powinno się jeść. Fosforany utrudniają przyswajanie wapnia, co jest niebezpieczne szczególnie u dzieci. Annato to zakazany żółty barwnik, którym barwi się jelito kiełbasy.

Zobacz również  Bambusowe słomki w domu i na imprezie

Dobrej jakości kiełbasa to smaczny posiłek i źródło ważnych dla zdrowia substancji. Wybierajmy najlepsze produkty, by mieć pewność, że zjadamy prawdziwe mięso, a nie jego substytuty czy szkodliwe dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *