Jak wyleczyć nawracający problem z żylakami?

problem z zylakami

Żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny, ale także problem medyczny. Kobiety borykają się z nim nawet 5 razy częściej niż mężczyźni, a duże znaczenie ma pod tym względem ciąża oraz zmiany hormonalne. W jaki sposób skutecznie zwalczyć problem żylaków? Czy istnieją terapie likwidujące tą szpecącą nogi dolegliwość? Jakie efekty zapewnia safenektomia?

Czym są żylaki i dlaczego powstają?

Żylaki kończyn są zmianami polegającymi na poszerzeniu i skręceniu żył. Zazwyczaj pojawiają się około 40 roku życia, chociaż mogą też występować zdecydowanie częściej. Istnieje wiele przyczyn ich powstawania – bardzo istotne są czynniki genetyczne i wrodzone skłonności do tworzenia się nieestetycznych defektów na nogach, jednak duży wpływ ma także specyficzny tryb życia. Brak ruchu, siedzenie przez kilkanaście godzin na dobę, zakładanie nogi na nogę, noszenie wysokich obcasów, palenie papierosów, picie alkoholu, a także duża nadwaga – takie czynniki sprzyjają powstawaniu szpecących żylaków. Czy istnieją skuteczne sposoby na ich zwalczenie?

Na czym polega safenektomia?

Safenektomia jest chirurgiczną metodą usuwania żylaków, którą stosuje się coraz częściej. Zabieg przynosi bardzo dobre efekty, a przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Safenektomia polega na wprowadzeniu do naczynia krwionośnego sondy, a następnie usunięciu żyły odpiszczelowej. Lekarze wykonują również zabieg zwany parwektomią, który polega na usunięciu żyły odstrzałkowej. Po wykonaniu zabiegu pacjent powinien przez okres 4-6 tygodni nosić specjalne pończochy uciskowe, które podtrzymają efekty i zapobiegną ponownemu pojawieniu się żylaków. Warto zauważyć, że safenektomia jest całkowicie bezpieczna i w żaden sposób nie wpływa na układ krążenia, wręcz przeciwnie – usprawnia jego funkcjonowanie. Nie wpływa też w znaczący sposób na życie osoby cierpiącej na żylaki, wszystko wykonywane jest w ciągu kilku godzin. Jedynym skutkiem ubocznym tej terapii jest powstanie niewielkich krwiaków, które jednak znikają w ciągu przed upływem miesiąca od zabiegu.

Zobacz również  Rehabilitacja w Krakowie - najlepsi specjaliści

Jeśli nie safenektomia to co?

Nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z takiego zabiegu – safenektomia jest nie jest bowiem wskazana u osób cierpiących na skazę krwotoczną, niedrożność żył głębokich uda oraz niedokrwienie kończyny. Również kobiety w okresie ciąży nie mogą skorzystać z zabiegi usuwania żyły odpiszczelowej. Co można zrobić w takiej sytuacji? Pacjenci korzystają z innych metod leczenia, do których należy np. skleroterapia i miniflebektomia. Skleroterapia jest metodą mało inwazyjną i z tego względu wiele osób decyduje się właśnie na nią. Polega na ostrzykiwaniu żył przy pomocy specjalistycznego roztworu, który zamyka naczynia krwionośne. Czas trwania skleroterapii to około 20 minut i jest zalecana zwłaszcza w przypadku niewielkich żylaków oraz tzw. teleangiektazji, czyli „pajączków”. Kiedy safenektomia nie może być zastosowana, warto rozważyć jeszcze zabieg miniflebektomii, zwanej również szydełkowaniem żył. To kolejna mało inwazyjna metoda, która wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wykonaniu nakłuć skóry przy użyciu szydeł chirurgicznych.