10 zasad zdrowego kręgosłupa – poznaj je wszystkie!

Wszyscy chcemy być zdrowi – z tą prawdą nie można dyskutować. Niestety ciągły stres, wieczne gonienie gdzieś i za czymś, brak odpoczynku – to standard. Nie zauważamy, że poprawne funkcjonowanie naszego organizmu powinniśmy zabiegać cały czas. Dziś, gdy pół dnia spędzamy w pracy, tam również powinniśmy zadbać o siebie. Wielu pracowników korporacji zgodzi się, że ergonomiczny i wygodny fotel biurowy jest czasem na wagę złota. Tym bardziej jest to istotne, że zmorą pracy siedzącej są kłopoty z kręgosłupem, więc to na czym siedzimy ma niebagatelne znacznie.

Najważniejsze zasady zdrowego kręgosłupa

Chodź w tytule mowa o 10 to tak naprawdę pierwszych 5 zasad ma największe znaczenie. Począwszy od zasady nie garbienia się oraz nie podpierania na jednej z nóg podczas stania w celu utrzymywania wyprostowanej postawy ciała, dochodzimy do drugiej – nie mniej ważnej, a mianowicie odpowiedniego siedzenia. Biorąc pod uwagę, że nasza praca związana jest z zajmowaniem jednej pozycji przez kilka lub kilkanaście godzin, to wybór odpowiedniego fotela biurowego jest po prostu koniecznością, która istotnie wpływa na kondycję naszego kręgosłupa. Kolejna zasada to duże ilości spacerów – zresztą nigdy nie wolno zapominać o wysiłku fizycznym, który jest podstawowym źródłem naszego zdrowia. Nasze plecy podziękują nam również za minimum jedną godzinę w tygodniu na basenie. Po takim relaksie z chęcią zasiądziemy w fotelu biurowym i robiąc sobie co jakiś czas kilkuminutowe przerwy bez problemu spędzimy w nim cały dzień. Kolejny ważny element to odpowiednia poduszka – ważna nie tylko dla kręgosłupa, ale także całego organizmu. Przecież nie ma niczego lepszego niż zdrowy, krzepiący sen. Ostatni najważniejszy punkt regularne uczęszczanie na masaż – kto nie spróbował musi się wybrać.

Zobacz również  Kiełbasa: jak wybrać tę najlepszą?

Wybór fotel biurowego

Intensywność dbania o kręgosłup należy dostosować do własnego trybu życia. Jeśli większość dnia spędzamy zatopieni w fotelu biurowym, to nie możemy zapominać o ruchu. Oczywiście niezbędny jest również relaks, a szczególnie po 8 godzinach w jednej pozycji i następującym później treningu, który zresztą powinien być obowiązkowy dla wszystkich pracowników biurowych. Rozważnie podchodźmy też do dźwigania ciężarów – Zawsze podnosimy rzecz z podłogi robiąc przysiad, a niosąc zakupy rozkładajmy ciężar równomiernie na obie ręce. To samo tyczy się pozycji w trakcie siedzenia – nie tylko rodzaj fotela biurowego ma znaczenie, ale też pozycja jaką w nim zajmujemy. Biorąc pod uwagę, że najwięksi producenci projektują nowe wzory foteli biurowych we współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami, to nam pozostaje tylko odpowiednio usiąść. Ostatnią rzeczą jest odpowiednie ustawienie fotela w samochodzie – tutaj stosujemy zasadę tożsamą z regulacją fotela biurowego – odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego i, co niezwykle ważne, bezcenne w trakcie wypadku ustawienie zagłówka – podpowiadają specjaliści Pasażu Biurowego. Nie wolno tez zbytnio odsuwać fotela od kierownicy, by w trakcie jazdy zbytnio nie pochylać się do przodu.

Krótkie podsumowanie

Nie upieramy się, że powyższy tekst całkowicie wyczerpuje temat głównych zasad dbania o kręgosłup – nie było to również jego celem. Jak wspomniano wyżej najistotniejsze jest dostosowanie swoich codziennych zachowań do jednoczesnego dbania o organizm – w przypadku spędzania całego dnia w pracy w pozycji siedzącej będzie to ergonomiczny fotel biurowy i dużo ruchu, a w przypadku pracy fizycznej więcej czasu na regenerację i odpowiednia dieta. Nie zmienia to faktu, że musimy odpowiedzialnie podejść do powyższego tematu, by później w pełni zdrowia cieszyć się zasłużoną emeryturą.

Zobacz również  Kiełbasa: jak wybrać tę najlepszą?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *